Cíle jsou klíčem k tvému úspěchu

07.09.2022

Ještě bych upravila na TEBOU NASTAVENÉ cíle jsou klíčem k tvému úspěchu. Ano, říká se, že cesta je cíl a já s tím naprosto souhlasím. I během tréninků to často vidím. Máme nastavený cíl, ale to, z čeho žijeme a čerpáme mentální sílu jsou samotné tréninky. 

Chtěla bych tu ale poukázat opravdu na tu cílovou destinaci, to naše světlo na konci. Ano - vím, že plno z vás nějaký svůj cíl má. V praxi často slyším podobné fráze:

  • Nechci být tak tlustá.
  • Chci se zbavit toho břicha.
  • Neumím ani jeden shyb a pochybuju, že se ho někdy naučím. Ale tak můžeme to zkusit.

Zapamatuj si je. Ještě se k nim vrátíme. Je totiž fajn, že máš nějakou vizi, ale možná ti ještě nikdo neřekl, že obrovskou roli hraje to, jakou formou si cíl nastavíš.

Formulace cílů

Často totiž inklinujeme k tomu vidět vše z té negativní stránky. Není se čemu divit, velká část z nás v takovém prostředí vyrostla. Ve škole, mezi kamarády, v rodině nebo po zapnutí TV se na nás od dětství chrlily špatné zprávy, tragédie, někdy i to, co vše je špatně a že je potřeba to zlepšit.

Pokud ale vidíš něco negativně, používáš k formulacím negativní slova (ta s předponou NE-, vulgarismy, hanlivá slova) nebo máme "jen" špatný sebeobraz, náš mozek nedokáže rozeznat, že se nám to nelíbí a chceme opak. Mozek má signál "Nechci být tak tlustá", ale rozumí jen tomu "tlustá". Je to pro něj tedy něco jako základní příkaz: ,,"tlustá" - rozumím - provedu".

Cokoliv máme namysli se snažme vidět pozitivně. Přemýšlet nad naším cílem pozitivně. Přemýšlet nad ním tak, jako by se už uskutečnil. Věřit mu.

Když k předchozím cílům doplním pravými slovy to, čeho chce dotyčná dosáhnout, bude to vypadat zhruba takhle:

  • Nechci být tak tlustá. (= shodit 20 kg)
  • Chci se zbavit toho břicha. (= zařadit do životního stylu spánkovou hygienu, shodit 4 kg)
  • Neumím ani jeden shyb a pochybuju, že se ho někdy naučím. Ale tak můžeme to zkusit. (= udělat 1 shyb).

Jak to lze říct jednoduše, že? :-)  Na obrázku níže je to uvedeno jako "clarity". Přesto, i když tomu teď rozumíš, jsou všechny předchozí fráze pořád negativní. Zamysli se, jak by na tebe působilo, kdyby ti tohle řekla tvoje nejlepší kamarádka. Není to asi úplně příjemná emoce, že?

My si řekli, že máme přemýšlet pozitivně. 

Zkus se tedy podívat na to, jak by se daly předchozí věty zformulovat tak, abys cíli uvěřila a vyvolal v tobě dobrý pocit.

  • Za pár měsíců budu vážit 65 kg.
  • Shodím 4 kg a hrdě obléknu to těsné tílko.
  • Příští měsíc udělám jeden shyb. A ten další hned dva.

Myslím, že tentokrát na tebe formulace cílů působí úplně jinak, co říkáš?

Schopnost realizace cílů

Jak si tedy nastavit cíl? Raději reálný, nebo to přehnat, abych měla větší motivaci hnát se dopředu?

Tady neexistuje jednoznačná odpověď. Stejně, jako se liší naše charaktery, neurotypy, tak stejně se bude lišit i přístup a motivace.

Nezbývá ti, než vyzkoušet, co ti vyhovuje a funguje.

Nastavení reálného cíle (takového, kterého je opravdu fyzicky a bez nějakých nelegálních látek možno dosáhnout) je motivační. Víme, že to jde. Že pokud pro to uděláme vše, co je možné (od úpravy stravy, po optimálně nastavený a vedený trénink, mentální hygienu až po spánkovou hygienu + další aspekty zdravého životního stylu), tak toho s největší pravděpodobností dosáhneme. Je to také náš kontrolní bod, že jsme našly tu svou rovnováhu. 

Na obrázku níž jako "task complexity".

Nastavení mnohem vyššího cíle - třeba i několikanásobně vyššího může zase některé jedince o to víc hnát dopředu, donutit je k vyvinutí mnohem vyššího úsilí. Některým to ovšem nemusí vyhovovat a zbytečně působit dlouhodobý stres (a z toho plynou potom další navazující problémy).

Na obrázku níže jako "challenge".

Úkol: Zkus se zamyslet, jak to máš sama u sebe - vyhovuje ti spíš reálná vidina toho, že něčeho v blízké době dosáhneš, NEBO potřebuješ mnohem víc k tomu, aby tě to o to víc vyhecovalo?

Deadline

Poslední radou, kterou ti dnes dám, je určení koncového data. Určitě je třeba vidět cíl tak, aby byl co nejkonkrétnější. Jen tak si ho dokážeš představit živě a povolit svému tělu, aby v mozku uskutečnilo tu potřebnou pozitivní reakci. Například: 

  • Do 30. 10. shodím 2 kg.
  • Na konci léta budu mít bříško pryč.
  • Přesně 30 dní ode dneška udělám 1 shyb.

Na obrázku níže můžeš vidět jako "commitment". 

Ideální je dávat si i průběžné malé cíle, které vedou k tomu největšímu cíli (třeba i 20 shybů). samozřejmě s deadlinem. Na obrázku níž jako "feedback". Například:

  • 30. 1. 2023 udělám 2 shyby
  • 30. 4. 2023 udělám 5 shybů
  • 30. 8. 2023 udělám 10 shybů

Může se ti to zdát jako nějaké ezo, ale ve skutečnosti jde o vědou podložené úkazy. Pokud si o tom chceš něco přečíst, přečti si například You are the placebo od Joe Dispenzy, nebo články probírající Lockeho Goal-Setting Theory.

Shrnutí:

Tvůj cíl by tedy měl splňovat následující pravidla: 

  • Jasnost či srozumitelnost. Musí být jasně daný a hlavně pozitivně orientovaný.
  • Výzva. Měl by pro tebe být jistou výzvou tak, abys k jeho vykonání musela vyvinout určité úsilí. Bez práce nejsou koláče (nebo buchty?)
  • Závazek. Dej si jasné datum, kdy chceš cíle dosáhnout.
  • Zpětná vazba. Tu ti poskytnou "mezistupně" - postupné malé cíle, které tě vedou k tomu konečnému cíli.
  • Složitost cíle. Cíl by měl být nastavený tak, aby byl fyzicky realizovatelný. Jinak se vystavuješ zbytečnému stresu. (60 kg žena o výšce 160 cm si logicky nemůže nastavit, že zhubne 15 kg)

Pojď si se mnou nastavit nový cíl, nebo přenastavit ten možná nešťastně nastavený.

  1. Napiš si na kousek papíru své cíle. Snaž se je formulovat pozitivně a tak, aby z nich nebyla cítit nějaká možnost selhání, ale jasné "ANO, TOHLE UŽ JSEM DOKÁZALA" (i když to tak zatím není).
  2. Ujisti se, že máš jasně a konkrétně stanovený cíl - tj. místo "zhubnout do léta" použij "Shodím/shodila jsem 10 kg tukové složky".
  3. Dej si konečné datum. Tak, aby bylo reálné. Pokud si nejsi jistá, poraď se s odborníkem.
  4. Napiš si pod tvůj cíl checkpointy - mezistupně, kterých budeš dosahovat postupně, aby ses ujistila, že jsi na správné cestě.
  5. Doplň k checkpointům konečná data.
  6. Teď uvěř tomu, že to dokážeš. Žádné pochybnosti o tom, že bys to třeba nedokázala, protože TY TO DOKÁŽEŠ!