Vytváříš si UDRŽITELNÉ návyky?

21.09.2022

Pojďte se se mnou podívat, co to ve skutečnosti znamená UDRŽITELNÉ, jak rozeznat podlý marketingový tah od regulérní a autentické reklamy a jak fungují některé společnosti, které vám udržitelné výsledky slibují.


V dnešní době zkratek a možností rychlého řešení našich problémů pomocí instantních produktů se slovo UDRŽITELNÉ začalo zneužívat. Nedávno jsem na svém Instagramovém účtu řešila téma udržitelnosti návyků a přístupu ke stravě. Jak jste si jistě stihli všimnout, jsem ostře proti jakýmkoliv zkratkám, co se týče tréninku i výživy.

Nechci tu nijak hatit práci marketerů - pokud dělají svou práci dobře, produkt se jim daří prodávat. To je jejich práce, to je vše. Lékař léčí, trenér trénuje a marketer prodává. Záleží už na cti a svědomí prodejce, za kolik je ochotný vám produkt prodat a co vše o něm navykládat. Mnohdy se tak dostanete do spleti lží a smyšlených studií jen proto, aby produkt vypadal věrohodně. Nakonec pak kupujete "zdravé produkty", které ale zdraví viděly jen z vlaku. Hodně rychlého vlaku. Obsahují většinou směsky uměle vytvořených vitamínů a minerálů, sóju a tuny konzervantů, nevhodně zpracované obilniny. Pokud ve složení najdete něco pozitivního, nejásejte. Mnohdy to totiž prošlo takovou úpravou, za kterou by se nemusel stydět dobře zrecyklovaný plast. (Dobře, to vezměte trochu s nadsázkou).

Pokud chcete udržitelné výsledky co se týče výkonů nebo zdraví, nehledejte prodejce produktů, ale profesionály (trenéry, výživáře, fyzioterapeuty apod.). Takoví vám totiž vždy jen doporučí, co vám na cestě k cíli pomůže.

Co je to vlastně ten udržitelný výsledek / návyk / přístup k životu?

Představte si paní Irenku. Paní Irenka má 30 let, dvě krásné děti, práci plnou stresu a hypotéku, na kterou s manželem sotva stačí. Má taky pár kilo navíc, přes které ale pořád vypadá moc krásně.

Paní Irenka si všimla příspěvku, kde je slečna Leontýnka ve svých 20 letech, která si nedávno udělala maturitu. Děti ještě nemá, stres ani hypotéka zatím nehrozí. Slečna Leontýnka si v příspěvku připravuje rychlý koktejl v šejkru, stačily dvě odměrky prášku z velké piksly, trochu vody a hurá do práce. Leontýnka za poslední rok shodila už 14,5 kg, a to se hýbe jako kámoška Lenka, co stráví s vařením plno času a ještě musí chodit cvičit, no a dole má teprve 7 kilo...

Paní Irenka je ohromena! Vidina toho, že bude mít ráno ještě lehčí přípravu snídaně, prý je to i zdravé (Leontýnka to ve storýčkách vychvaluje), no a časem se toho třeba chytne i manžel a děti! To ubude starostí s nákupy! A také bude více času. A budeme všichni zdraví a štíhlí!

Tak paní Irenka kontaktuje Leontýnku. To je náhoda, že to zrovna ona prodává! A ještě bude 10 % sleva! Jupí! Nakoupí rovnou na dva měsíce, aby bylo levnější poštovné. A hurá do nového životního stylu!

Tady vás na chvilku zastavím: Není vám to povědomé? Keto*ix, Herb*life, KetoD*et, Harmon*llo, Wo*Tea a podobně?

Představte si, že jste na místě paní Irenky. Chcete co nejméně práce s co nejrychlejším výsledkem. A je vám jedno, kolik peněz za to dáte, protože chcete výsledek hned. Teď hned. A Leontýnce se to přeci povedlo!

Problém lze odhalit už v začátcích. Vidíte porovnávací fotografie toho, jak vypadala před rokem a jak vypadá TEĎ. Rok pohecujete cokoliv, pokud máte silnou vůli. Dokonce vydržíte pít i koktejl, co chutná pořád stejně, dokonce se vzdáte i možnosti kousat a kvalitně trávit svoji snídani.

Nikde ale nevidíte, jak vypadají lidé, kteří žijí na koktejlech a zázračných čajích více, než 3, 4, 5, 10 let. Jak jsou šťastní, co jejich játra nebo krevní obraz. Jakou mají výkonnost. Jestli nejsou v depresích, se zácpou, nadýmáním nebo úzkostí. Jestli to vůbec vydrželi. Jestli si to stravování vůbec UDRŽELI. Samozřejmě, že ne. Takový životní styl není udržitelný. Většina takových Leontýnek skončí s tím, že dojdou peníze na koktejly, nebo koktejly prostě přestanou vyrábět. Nebo ten pořád stejně ochucený koktejl přestane chutnat. Pak jste zase závislí na "obyčejné stravě". Prostě základní potraviny. Ale co a kolik z toho uvařit a sníst, abych si UDRŽELA svou kondici a postavu? To se většinou nedaří, protože jste si nevytvořili potřebný návyk, nenaučili jste se stravovat udržitelně, vařit a nakupovat ty správné potraviny (tj. třeba až do konce života).

Protože rýže, maso, zelenina, ovoce, luštěniny... To vše tu bude i za desítky let. A bude vám to díky množstvím receptů chutnat.

Mnohé firmy nabízející doplňky nebo náhražky zdravé stravy používají slova "udržitelné výsledky". Je tam jedno malé ALE, poznámka pod čarou, kterou vidíte jen hodně zblízka. Výsledky jsou udržitelné, pokud budete i nadále užívat jejich produkty (= budete kupovat jejich produkty a stanete se stálým zákazníkem, že kterého budou mít každý měsíc minimálně těch pár tisíc za koktejly nebo čaje).

Nestálo by za to, jako nahoře paní Lenka (kámoška paní Irenky) zainvestovat stejné peníze (kolikrát i méně) do trenéra a výživového poradce, který vás naučí, jak změnit své stravovací a pohybové zvyklosti, vysvětlí vám proč a navede vás k tomu, jak se svým tělem zacházet po zbytek života?

Kdyby podobné zázračné produkty fungovaly tak, jak je v reklamách psáno, proč by měli neustále trenéři, výživoví poradci a obezitologové tolik práce? Proč by všichni nešli zkratkou? 

"Ale mně to funguje, tak jak je to možné?"

To je běžný protiargument. Funguje to na bázi kalorického deficitu. Měla jsem možnost napravovat zažívání slečny, která byla měsíce chycená v KetoD*et, protože to prostě šlo. Jenže jak naskočit zpátky? Slečna, která měla bazální metabolismus na cca 1700 kcal, celkový denní výdej přes 2000 kcal, přijímala několik měsíců na koktejlové dietě mezi 1100-1300 kcal. Začarovaný kruh. Důsledky jsou jasné - pochroumané zdraví, cyklus, hormonální nerovnováha, podvýživa, špatné trávení, strach z toho, kolik přiberu zpátky,  když začnu jíst jako dřív...

Jasně, zhubnete. Ale tak extrémní deficit a nekvalitní strava jde proti vám. Zhubnete, ale jak dlouho vydržíte nejíst? Co budete dělat, až půjdete slavit narozeniny do restaurace? Co když vám kolegyně nabídne zákusek? Ochutnávat či neochutnávat u vaření? 

Co tedy znamená UDRŽITELNÉ?

UDRŽITELNÉ návyky jsou takové, které bez omezení životní kvality, zdraví a běžného fungování (vás, rodiny i okolí) zvládnete udržet klidně i po celý život.

Patří do nich malé denní návyky (ledové sprchy po ránu, společná snídaně, každodenní krátká procházka, meditace).

Patří sem kvalitní, vyvážená strava, která není příliš náročná a omezující co se týče přípravy (maso s přílohou, zelenina, vejce, luštěniny).

Patří sem pravidelný, ale nepřeháněný pohyb (tréninky párkrát týdně, mezi kterými stihnete regenerovat).

UDRŽITELNÉ VÝSLEDKY jsou ty, které pramení z udržitelných návyků (například pomalé, leč zdravé zhubnutí na kvalitní stravě s přiměřeným pohybem). 

Pokud si totiž udržitelné návyky udržíte, tak i to, co z nich vzešlo, přetrvá. 

Jednoduché, prosté.

Příště, když uvidíte reklamu na "jednoznačně nejzaručenější cestu, jak zhubnout rychle a udržitelně", tak se pozastavte a představte si, že si ten produkt kupujete dalších 50 let, kolik vás to bude stát a jak budete řešit společenské akce (oslavy, svatby, vaření pro celou rodinu). Věřím, že si to rychle rozmyslíte. :)