Udrž si svůj přístup k tréninku a stravě i přes svátky

30.11.2022

Je to tu. První adventní neděle je za námi a prosinec klepe na dveře. K vánočním přípravám patří neodmyslitelně i cukroví, návštěvy, svařák, vaječňák... A mohla bych pokračovat do nekonečna. Má smysl se přes svátky omezovat? Co udělat proto, abys po Vánocích neměla deset kilo nahoru? Pojď dočíst článek do konce!

Jako první bych ti chtěla říct, že čas Vánoc je časem klidu, pohody, odpočinku. Využij toho, že nic nemusíš (i když se může zdát, že musíš uklidit, upéct, nakoupit dárky, umýt okna, blá blá blá...). Nemusíš opravdu nic. Jen to, co se sama rozhodneš udělat. A to je, dejme tomu, zcela dobrovolné (pokud nad tebou nikdo nestojí s bičem).

Vzpomínáš, jak se menstruační fáze přirovnává k zimě?

Je to celkem podobný princip. Měla by sis dopřát klid, opustit stres a shon, jinak se to projeví na tvém zdraví. Proto i teď vnímej své tělo a jeho potřebu odpočívat.

Neříkám ale, že je zdravé najednou sednout, celý měsíc jíst dobroty, pít alkohol a v lednu pak naříkat, jak se nám pokazilo trávení a jak se necítíme dobře. 

Udělej kompromis

Sama jsem bloudila různými fázemi. Buďto jsem vše hrotila až moc (dokonce jsem jeden rok ani neměla cukroví), nebo jsem prostě celé období svátků přepnula svůj zdravý životní styl na OFF a "užívala si" všech lákadel.

Víš, kdy jsem si konečně užila celé svátky? Ať když jsem pochopila následující:

  • Není to o tom, jak zvládneš ovládnout svoje chutě na alkohol a cukroví. 
  • Není to ani o tom, že nevynecháš ani jeden trénink, a dokonce si naložíš navíc, když si dáš vanilkový rohlíček.

Chci ti připomenout něco, o čem jsme se už párkrát bavily

Pokud si vytvoříš návyk zdravého jídla (nepleť si teď zdravé jídlo a zdravý přístup k jídlu), tak pro tebe bude přirozenější vyhledávat potraviny, které ti neudělají zle. Bavme se narovinu - nebudeš trpět celé svátky zácpou a nadýmáním, ani nebudeš mít křeče do břicha nebo průjem. Pokud chceš, zvládneš vytvořit alternativy - cukroví lze udělat z kvalitní celozrnné špaldové mouky, pohankové mouky... Můžeš využít kvalitní máslo místo Hery. Zařadit místo kakaové polevy kvalitní hořkou čokoládu. Můžeš zařadit více sušeného i čerstvého ovoce místo mléčných čokoládek. Můžeš vytvořit zdravou i nezdravou variantu. Ať si každý vybere, na co má chuť. Pověs na stromek klasickou čokoládovou kolekci i tebou vytvořené ozdobné sáčky se sušeným ovocem a ořechy. Schválně, co zmizí dřív. :)

Pokud sis vytvořila návyk, pravděpodobně sáhneš bezmyšlenkovitě po tom kvalitnějším a zdravějším. Bez pocitu, že si něco odpíráš. To je nejdůležitější.

Jak jsem totiž zmínila: 

Nepleť si zdravé jídlo a zdravý přístup k jídlu

Zdravé jídlo je takové, které má pro naše tělo benefity z pohledu nutriční hodnoty (makro a mikroživiny apod.). Pomůže nám udržet zdraví. 

Zdravý přístup k jídlu znamená, že se jídlem nestresuješ. Neznamená to, že musíš sníst něco ze zdravého i nezdravého. Zdravý přístup k jídlu je takový, u kterého nemáš výčitky z vlastní svobodné volby. Jednoduše řečeno, to, co a jak si zvolíš, by v tobě nemělo vyvolat negativní emoce. Takže pokud opravdu nechceš nezdravou variantu, tak se k ní nemusíš nechat přemluvit jen proto, že má někdo na instáči snickersku s hashtagem #zdravejidlo a #80:20. Nezapomeň ale, že stejně to platí i naopak.

Návyk ve formě pohybu

Pokud se pravidelně hýbeš s rozumem - tedy ne proto, abys spálila kalorie ze snídaně nebo cukroví, ale protože v tom vidíš opravdové benefity, určitě pro tebe nebude náročné najít si chvilku pro sebe a zajít alespoň na procházku s rodinou.

Opět platí pravidlo, že by ses do toho neměla nutit. Nechoď cvičit jen proto, že byla k snídani vánočka. Nechoď vyběhat talíř cukroví. 

Běž si zacvičit, pokud víš, že ti po tom bude příjemně, pomůže ti to s trávením, vyplavíš nějaké endorfiny a nadýcháš se čerstvého zimního vzduchu. Proběhneš se po čerstvém sněhu nebo se ve fitku setkáš se známými a popřeješ si s nimi krásné svátky.

Pokud chceš spojit příjemné s užitečným, vezmi rodinu na procházku. Je to krásný pocit. Projděte se zmrzlou krajinou, bez telefonů. Můžete spolu strávit kvalitní čas i jinak, než u pohádky a svařáku.

Pořád se ještě bojíš, že přibereš?

Jak jsem nedávno četla jeden krásný názor slovenské online trenérky: Pokud máš po Vánocích několik kg nahoře, nezpůsobil to ani řízek, ani salát. Způsobilo to s největší pravděpodobností neřízené přejídání a nedostatek pohybu po celou dobu svátků, počínaje svatomartinskými hody, konče novoročními obědy a likvidací zbytků cukroví.

Pokud máš v sobě zdravé návyky, nevydržíš měsíc v kuse takový neřízený životní styl. Pokud je v sobě nemáš, nemusíš nutně čekat na novoroční předsevzetí, ale začít klidně hned.

Každá máme jiné priority. Nepoměřuj se s nikým druhým. Udrž si svou střízlivou mysl a konej tak, jak sama uznáš za vhodné.