Ranní rituály

17.05.2021

O ranních rutinách se na svém Instagramovém účtu zmiňuji celkem často. Staly se nedílnou součástí mého života a nedovedu si bez nich představit jediný den. Dokonce své víkendy zahajuji svými rituály.

O ranních rutinách se na svém Instagramovém účtu zmiňuji celkem často. Staly se nedílnou součástí mého života a nedovedu si bez nich představit jediný den. Dokonce své víkendy zahajuji svými rituály.

Proč je dobré si takové rituály vytvořit?

Většinou platí, že jakým začnete ránem, takový budete mít celý následující den.

Pokud tedy vstanete a ještě v posteli začnete rolovat Instagram, Tik Tok nebo Facebook, mozek je pasivní už od první minuty. Tělo ještě nedostalo impuls, že se má probrat, do mozku vám ale už proudí desítky většinou bezcenných informací.

Následující den je poté neproduktivní, spíše sklouznete zpátky k telefonu a vzniká vám obvyklá výmluva, že “na to nemám přes den už čas” (a už jde o cvičení nebo úklid domácnosti).

Zkuste ale zařadit následující rutiny:

  • meditace
  • ledová sprcha
  • protažení
  • četba
  • péče o pleť
  • učení se.

Proč právě výše uvedené?

Vše má svůj důvod.

Meditace, nebo jiné mindfulness je skvělým začátkem dne. Během spánku se totiž váš mozek nachází ve vlnách théta, což je stejná frekvence, jaké dosáhneme během velmi hluboké relxace, flow nebo právě meditace. 

To, že se nacházíte ve vlnách alfa (které jsou předělem mezi beta a théta) nebo právě théta vlnách, umožňujete sami sobě mnohem lepší kreativitu, v mozku doslova plynou nápady a především - hlava si odpočine od neustálého přemýšlení nad problémy života. Pokud mindfulness provozujete pravidelně (třeba právě ráno), pomůžete sami sobě usnadnit řešení každodenních situací s daleko větším klidem a rozumem.

Ledová sprcha funguje jako velmi účinný budíček pro tělo. Zrychlí srdeční frekvenci, tím zlepší prokrvení celého těla - svalů i kůže. Během sprchy se také naučíte něčemu velmi cennému - soustředit se na přítomný okamžik. Je skvělé přenést si tuto dovednost do celého dne.

Ranní protažení, ideálně jogínská sestava nazvaná Pozdravy Slunci. Krátké protažení vám pomůže, stejně jako ledová sprcha, rozproudit krev, zároveň pomáhá rozproudit lymfu a rozhýbe hlavní klouby těla po minimálně osmihodinové nečinnosti. Vzhledem k nutnosti soustředit se na dech, tak jak to vyžaduje přímo jóga, si zároveň zlepšíte své dechové zvyklosti. Opět - pokud si to zvládnete převést do celého dne, dostanete do sebe daleko víc kyslíku a budete se cítit živější. Takový krátký, ale efektivní warm up před celým dnem.

Po těchto třech must have rituálech je dobré vyčlenit si 10-15 minut na aktivity, na které přes den nemáte čas. Pomůže vám to zmírnit deprese z toho, že jste “zase nic nestihli”. Velmi efektivní pro zvýšení nálady i produktivity.

Co je důležité! Ideální by bylo odložit telefon (stále ještě v leteckém režimu) až na dobu cca 45-60 minut po probuzení. Vyhnete se tak sklouznutí k sociálním sítím.

Přikládám krátké video na pozdravy Slunci, se kterými je dobré začít. Zaberou cca 1 minutu, ale den otočí naruby! 

O ranních rutinách se na svém instagramovém účtu zmiňuji celkem často. Staly se nedílnou součástí mého života a nedovedu si bez nich představit jediný den. Dokonce i víkendy zahajuji svými rituály.

Brzy zde zveřejním příručku - průvodce ranními rituály tak, jak je mám odzkoušené. Krok za krokem, po malých částech až k plnohodnotné ranní rutině.

Dejte vědět, jak se vám ranní rituály daří, nejlépe mě označte na Instagramu!